Koronka zębowa – co to jest.

Koronka zębowa – co to jest.

Korony protetyczne, popularnie zwane koronkami to pełna odbudowa zęba możliwa dzięki zastosowaniu kilku technik protetycznych.
W chwilach, gdy naszego zęba prawie już nie ma, bo wielokrotnie były uzupełniane w nim ubytki, został złamany na skutek wypadku, czy po prostu pękła w trakcie gryzienia wcale nie jesteśmy zmuszeni żyć bez danego zęba lub szykować się na instalowanie bardzo drogiego implantu.

Różnego rodzaju protetyczne odbudowy przychodzą nam z pomocą. Jedną z technik naprawiania zębów, w których został już praktycznie sam korzeń jest wstawienie koronki, licówki, czyli całego odbudowanego sztucznego zęba na naszym korzeniu. Mocowana jest ona na moście koronowo-korzeniowym, który umieszczany jest w pozostałości naszego zęba tkwiącej w dziąśle, czyli w korzeniu. Cała reszta zęba jest redukowana do minimum. Pozostaje jedynie mała główka na której mocowany jest nowy ząb stworzony specjalnie dla nas, na podstawie wcześniejszych wycisków. Ząb trzyma się na moście koronowo-korzeniowym, co jest niezwykle trwałym rozwiązaniem umożliwiającym normalne funkcjonowanie przez wiele lat.
Warto przed umocowaniem koronki udać się na zabieg do stomatologa chirurga na zredukowanie ilości dziąsła w okolicach koronki, by ta w przyszłości nie podrażniała go. Bez tego zabiegu możemy w przyszłości odczuwać pewne dolegliwości bólowe i krwawienie z dziąsła, które co jakiś czas będzie podrażniane przez koronkę.

Higiena i czyszczenie koronki różni się nieco od tradycyjnego mycia zębów. Warto zakupić irygator, który wypuszcza wodę pod ciśnieniem wypłukując zanieczyszczenia i resztki pokarmu z zakamarków znajdujących się między koronką a dziąsłem.