Higienizacja zębów – na czym polega?

Higienizacja zębów – na czym polega?

Każdy pragnie posiadać zdrowe i piękne zęby. Biały uśmiech to wizytówka każdego z nas. Aby jednak było to możliwe konieczne jest właściwa profilaktyka jamy ustnej. Trzeba wiedzieć, że często samo szczotkowanie zębów i czyszczenie ich nicią dentystyczną nie wystarcza. Warto skorzystać z zabiegu jakim jest higienizacja zębów. To łącznie cztery zabiegi, które nie tylko sprawią, że zęby będą pięknie wyglądać, ale i będą zdrowe i odporne na pojawienie się próchnicy.

Skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego

Pierwszym z zabiegów składających się na higienizację zębów jest skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego. W tym celu stomatolog stosuje ultradźwięki. Dźwięki o wysokiej częstotliwości kierowane na zęby skutecznie kruszą kamień nazębny. Następnie rozbity kamień nazębny pacjent po prostu wypłukuje wraz z wodą. Skaling jest zabiegiem całkowicie bezbolesnym.

Piaskowanie zębów

Piaskowanie, czyli usuwanie osadów i przebarwień to drugi z zabiegów składających się na higienizację zębów. Do wykonania tego zabiegu stosuje się specjalne urządzenia nazywane piaskarką oraz odpowiedni środek chemiczny jakim jest piasek do zębów. Sam zabieg polega na tym, że dentysta za pomocą końcówki piaskarki wypuszcza pod ciśnieniem wodę zmieszaną z piaskiem do zębów bezpośrednio na zęby pacjenta. To skuteczny i szybki sposób na wyeliminowanie wszelkich osadów i przebarwień na zębach. Jak w przypadku skalkingu, jak i piaskowanie zębów jest zabiegiem bezbolesnym.

Polerowanie zębów

Kolejnym zabiegiem wykonywanym w gabinetach stomatologicznych w ramach higienizacji zębów jest polerowanie. Polega on na zastosowaniu specjalnej pasty o właściwościach polerujących i czyszczących w celu wypolerowania zębów. Zabieg ten zmniejsza także ryzyko ponownego osadzania się kamienia nazębnego. Kolejnym krokiem jest polerowanie zębów specjalnymi szczotkami i gumkami, które sięgają także do szczelin międzyzębowych. Zabieg jest bezbolesny.

Fluoryzacja zębów

Ostatnim etapem fluoryzacji zębów jest ich fluoryzacja, czyli lakierowanie zębów. W takcie zabiegu stomatolog pokrywa zęby specjalnym lakierem zawierających fluor. Proces ten wykonuje za pomocą odpowiedniego pędzelka. Jest to zabieg dość długotrwały. Przy odpowiednim dbaniu o higienę jamy ustnej lakier może utrzymywać się przez bardzo długi czas. Celem fluoryzacji zębów jest zminimalizowanie ryzyka pojawienia się próchnicy.